Как да облекчите болките в кръста?
Според Световната здравна организация болките в кръста са засегнали 619 милиона души по света само през 2020 г., а статистиката показва, че броят на хората, които се борят с болки в кръста, продължава да нараства всяка година. Болката в кръста, известна още като лумбална болка, е болка в гърба, която започва под гръдния кош. Как да я победим?
Относно болката в кръста
Болката в кръста, както от дясната, така и от лявата страна, е много честа. Може да има няколко причини, било то различни наранявания, остри блокажи на гърба, проблеми, които произтичат от бедрата или проблеми с опашната кост.
Най-честите симптоми на болка в кръста включват остра или тъпа болка, която често се влошава при определени позиции, мускулна скованост и мускулни крампи. Болката може да варира от лека до много силна.
Кой е най-често засегнат от болки в кръста?
Някои хора са по-склонни да изпитват болки в кръста. Рисковите фактори включват възраст над 30 години, затлъстяване или наднормено тегло, отслабени коремни мускули, работа и дейности, които изискват вдигане на тежки предмети, често навеждане или някои заболявания като остеоартрит или някои видове рак.
Как да се отървете от силна болка в кръста?
Лечението на болката зависи от нейната причина. Обикновено болката се облекчава чрез упражнения, почивка или гелове, кремове, лепенки или болкоуспокояващи мехлеми без рецепта. Топлинна или студена терапия и, разбира се, рехабилитация също могат да помогнат. В случай на сериозни проблеми се използват лекарства, предписани от лекар, упойки и в най-крайните случаи операция.
Упражнения за болки в кръста
Включването на упражнения за болки в кръста в ежедневието ви е наистина много ефективен начин да облекчите или дори да се отървете от болката. Идеалното е да правите упражненията два пъти на ден за около 15 минути. За да сте сигурни, че изпълнявате упражненията правилно, е важно да ги научите под наблюдението на физиотерапевт.
Йога за болки в кръста
Йога се свързва с редица ползи за здравето, една от които е облекчаване на болката в лумбалния гръбначен стълб. Според изследване, публикувано през 2017 г., йогата може дори да намали необходимостта от приемане на болкоуспокояващи. Йогата може да помогне на хората, които имат болки в гърба, като разтяга и укрепва мускулите и връща гърба в правилната му позиция.
Как са свързани болките в кръста, бедрата и краката?
Много хора изпитват болка в краката в допълнение към болката в кръста. Такава болка обикновено се проявява с усещане за парене, изтръпване, болезненост и ограничена подвижност. Възможните причини включват наранявания, лумбална дискова херния, ишиас или други медицински състояния.
Болка в кръста при ходене и бягане
Някои хора изпитват болка в кръста при ходене и бягане. Всъщност проучванията показват, че до 20% от бегачите страдат от болки в кръста. Честите причини за болка в кръста при ходене или бягане включват мускулни разтежения, издърпвания на мускулите и хиперлордоза.
Как да премахнете болката в гърба след бягане? Загрейте достатъчно преди бягане, избягвайте претоварвания и не подценявайте хидратацията.
Какво причинява болки в кръста по време на бременност?
Знаете ли, че около 30 до 70% от жените изпитват болки в кръста по време на бременност, както в началото, така и в края на бременността? Бременните жени най-често страдат от болки в гърба, които преминават през седалището, надолу по задната част на бедрото до коляното. Тази болка се причинява от дразнене на седалищния нерв в областта на таза.
Възможно ли е да се облекчи болката? Да. Спането на ваша страна, включването на физическа активност в ежедневието ви и добрата стойка могат да помогнат. Въпреки това, ако по време на бременност изпитвате болки както в кръста, така и в корема, трябва да потърсите медицинска помощ.
Възможно ли е да се предотврати болката в кръста?
За съжаление, в определени случаи болката в кръста не може да бъде предотвратена. Това са предимно заболявания или структурни проблеми на гръбначния стълб. Въпреки това е възможно да се избегнат наранявания, които причиняват болки в гърба. Как? Поддържайте здравословно тегло, укрепвайте коремните си мускули и вдигайте тежки предмети по правилния начин.